كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان صحنه

فرهنگي،هنري،ادبي و خبري

نوشته شده در پنجشنبه پانزدهم خرداد 1393ساعت 11:25 توسط زهرا حسن آبادی|

 

نوشته شده در یکشنبه چهارم خرداد 1393ساعت 20:40 توسط زهرا حسن آبادی|

نوشته شده در شنبه سیزدهم اردیبهشت 1393ساعت 23:54 توسط زهرا حسن آبادی|

در سال 213مسابقه بین المللی نقاشی ˈنوا زاگورا ˈ بلغارستان با موضوع آزاد برگزار شد و آیدا صفری  عضو کودک مرکزشماره یک صحنه به همراه  60 کودک و نوجوان ایرانی دیگر برنده دیپلم افتخار شد.
لازم به توضیح است در این مسابقه 2658 اثر از سراسر جهان شرکت نموده اند.
برای آیدای عزیز و همه ی کودکان سرزمینم آرزوی توفیق روز افزون نموده و این افتخار را به خانواده ی آیدا و همکارانم در مرکز صحنه تبریک می گویم.

نوشته شده در سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 22:9 توسط زهرا حسن آبادی|امیدوارم تنگ دل شما هم پر از ماهی مهربانی باشه
نوشته شده در دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعت 21:41 توسط زهرا حسن آبادی|


ميلاد حضرت زهرا مبارك

میلاد با سعادت دلیل زیبای آفرینش و هفته ی زن به تمام بانوان سرزمینم مبارک


نوشته شده در یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعت 21:3 توسط زهرا حسن آبادی|

سلام! به تولد دوباره ی وبلاگ ما خوش آمدید امیدوارم روزهای پیش رو پر باشد از نوآوری. خلاقیت و خبر های خوش همراهمان باشید. با تشکر
نوشته شده در پنجشنبه هفدهم بهمن 1392ساعت 21:21 توسط زهرا حسن آبادی|

اولین جشنواره قصه‌گویی امام رضا(ع)؛ 22 مهر در ساری

در حالی که مازندران برای برگزاری اولین جشنواره قصه‌گویی رضوی آماده می‌شود مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مشارکت نزدیک به 800 نفر در این جشنواره خبر داده است.

به گزارش روابط عمومی کانون سیدصادق رضایی رییس هیات مدیره و مدیرعامل کانون هدف از برگزاری جشنواره قصه‌گویی رضوی را گسترش فرهنگ رضوی اعلام کرده و افزوده: استقبال علاقه‌مندان در این جشنواره فرهنگی، معنوی باعث ایجاد انگیزه در میان مسوولان فرهنگی کشور در برگزاری این‌گونه رویدادها است.
به گفته‌ی وی برای آماده کردن مربیان کانون به منظور شرکت در این جشنواره، 160 منبع مطالعاتی از طریق مراکز کانون در اختیار آنان قرار گرفته است.
رضایی با بیان خبر حضور 4 قصه‌گوی افغانی در جشنواره در عین حال توضیح داده است که اعضا و مربیان کانون سراسر کشور با ارسال 5 نمایشنامه، 20 نشریه دیواری و 200 نامه به امام رضا در بخش‌های مختلف هشتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی، هنری امام رضا مشارکتی گسترده را به نمایش گذاشته‌اند.
در همین حال دبیرخانه این جشنواره مستقر در کانون استان مازندران از داوری مرحله نخست جشنواره قصه‌گویی و انتخاب 40 قصه‌گوی برگزیده این جشنواره خبرداده است.
قرار است در نهایت 8 نفر به عنوان برترین قصه‌گویان این جشنواره معرفی و به جشنواره بین‌‌المللی امام رضا(ع) معرفی شوند.
بر اساس این گزارش با نزدیک شدن به زمان برگزاری این جشنواره تعدادی از مسوولان استانی و معاونان و مدیران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اظهار نظرهای جداگانه‌ای از برگزاری این رویداد و تاثیر آن در گسترش فرهنگ دینی و معنوی سخن گفته‌اند.
در این میان معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران برگزاری جشنواره قصه‌گویی را کاری ارزشمند برای ایجاد پیوند عاطفی و معنوی با اهل بیت عنوان کرده و افزوده است: با احیای روش‌های آموزشی سنتی و با به‌کارگیری ابزارهای نوین می‌توان به انتقال ارزش‌های دینی پرداخت.
هادی با بیان اینکه رویکرد مدیران دستگاه‌های اجرایی فرهنگی به سمت ایجاد بستری مناسب برای احیای سنت‌های اسلامی شده است، بیان داشت: جشنواره قصه‌گویی یکی از مواردی است که فرهنگ غنی دینی کشور به ویژه استان را با توجه به رویکرد بومی احیا می‌کند.
وی افزود: برای ترویج فرهنگ دینی و ارزش‌های اسلامی باید برای همه سطوح، برنامه‌های فرهنگی تدوین و به صورت اصولی در جامعه اجرا شود.
ابراهیمی با اشاره به این مهم که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران متولی پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان جامعه است، اظهار داشت: در اجرای برنامه‌های فرهنگی باید به میل و نیاز کودکان و نوجوانان توجه شود و نیز پاسخگویی اصولی به نیازهای مخاطبان باید مدبرانه باشد.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی نیازمند اعتبارات قابل توجه هستند، افزود: در سفر سوم دولت به مازندران حدود دو میلیارد تومان اعتبار برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شد که می‌تواند برای فعالیت‌های این نهاد فرهنگی مؤثر باشد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران یادآورشد: با توجه به این‌ که موضوع‌های فرهنگی استان در اولویت اول برنامه‌های استانداری قرار دارد از جشنواره قصه‌گویی رضوی حمایت می‌کنیم.
مدیر کانون استان مازندران نیز با اشاره به استقبال چشمگیر قصه‌گویان کشور از این جشنواره اظهار امیدواری کرد که کانون این استان بتواند با تلاش همکاران به بهترین نحو میزبان این فعالیت فرهنگی ومعنوی باشد.
قاسم عزیززاده گرجی همچنین از تدوین و انتشار آثار برگزیده به صورت مجموعه‌ کتاب و لوح فشرده خبر داد.
حمیدرضا شاه‌آبادی معاون تولید کانون نیز برگزاری جشنواره قصه‌گویی رضوی را در مازندران رویدادی با اهمیت و برجسته ارزیابی کرد و با اشاره به تاثیر جشنواره‌های فرهنگی در تربیت معنوی کودکان نوجوانان یادآور شد: با برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و معنوی علاقه‌مندان می‌توانند آثار فرهنگی خود را ارایه داده و در این بخش، فعالیت‌ها و توانمندی همه اقشار و سطوح مختلف جامعه مشخص می‌شود.
معاون اداری، مالی کانون هم در این زمینه خاطرنشان کرد که تلاش‌های مسوولان کانون پرورش فکری استان مازندران برای برگزاری جشنواره قصه‌گویی رضوی بیان‌گر آن است که به امر فرهنگ به ویژه آداب و رسوم بومی ومعنویت اهمیت داده می‌شود که این نگاه فرهنگی ودینی ستودنی است.
سعید توتونچیان همچنین اظهار داشت: برگزاری مطلوب این جشنواره‌ها بازخورد مثبتی در عملکرد کانون به عنوان یک نهاد فرهنگی خواهد داشت.
این گزارش می‌افزاید: محمدرضا کریمی‌صارمی مدیر امور سینمایی کانون نیز در آستانه برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در اظهار نظری برگزاری این جشنواره را کاری در خور تحسین و تقدیر دانست چرا که به گفته وی "شناخت تنها امامی که در کشور ما است موجب افزایش بار معنوی کودکان و نوجوانان خواهد شد."
وی اظهار امیدواری کرد که این رویداد فرهنگی در مازندران استمرار پیدا کند و دبیرخانه دایمی جشنواره قصه‌گویی رضوی در مازندران مستقر شود.
گفتنی است مراسم پایانی اولین جشنواره قصه‌گویی رضوی به میزبانی کانون مازندران روز 22 مهر در سالن اجتماعات سلمان هراتی مجتمع فرهنگی ارشاد مازندران در ساری برگزار خواهد شد.

نوشته شده در دوشنبه دوازدهم مهر 1389ساعت 11:28 توسط زهرا حسن آبادی|

مرکز صحنه در هتک حرمت قرآن کریم پیشانی بند عزا می بندد.

در پی اقدام ننگین کشیش آمریکایی کودکان و نوجوانان صحنه ای با شرکت در مراسم ختم دسته جمعی سوره ی حشر بانیان این بی حرمتی را به صاحب و حافظ قرآن واگذار نمودند این برنامه با حضور ۴۰ کودک و نوجوان صحنه ای و با حضور قاری برجسته ی نوجوان صحنه ای بابک خزایی و در سالن نمایش مرکز صحنه برگزار شد.

نوشته شده در جمعه دوم مهر 1389ساعت 11:29 توسط زهرا حسن آبادی|

مربی مسئول مرکز صحنه ۱به همراه نیروی هنری مرکز به معرفی تکنیک های خلاق نقاشی کودک در کانون پرداختند.

زهرا حسن آبادی و سمیه مایلی که در اولین ورک شاپ نقاشی اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور استاد اسماعیلی از استادان دانشگاه تهران و استاد بشیر نظری از استادان برجسته ی نقاشی منطقه بر پاشد با ارائه ی چند تکنیک نقاشی کودک توانایی مربیان کانون را به نمایش گذاشتند لازم به توضیح است این برنامه در روزهای ۲۸ و ۲۹ شهریور در مجتمع نظری نیا برگزار شد.

 

 

 

 

 

نوشته شده در سه شنبه سی ام شهریور 1389ساعت 11:59 توسط زهرا حسن آبادی|

صلوات بر فاطمه (سلام‌الله‌عليها)

رسول خدا (صلّی ‌‌الله‌ عليه‌ وآله):

يا فاطِمَةُ! مَنْ صَلَّى عَلَيْكِ غَفَرَ اللهُ لَهُ وألْحَقَهُ بِي حَيْثُ كُنْتُ مِنَ الْجَنَّةِ.

ای فاطمه! هر كه بر تو درود فرستد، خداوند او را بیامرزد و هر جای بهشت باشم او را به من ملحق کند.

O Fātimah, if someone utters Salawāt upon you, God will forgive him and lead him to my position in paradise.
بحار الأنوار، ج 43، ص 55
 
 
نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1389ساعت 12:20 توسط زهرا حسن آبادی|

 معنای لغوی فدک
فدک از نظر لغوی به معنای باز وپراکنده وحلاجی شدن است مثل این که گویند:« فدک القطن» یعنی پنبه بازوحلاجی شد.
• موقعیت جغرافیایی فدک
فدک سرزمین آباد وحاصلخیزی بودکه در نزدیکی خیبر قرار داشت واز نظر جغرافیایی در شمال مدینه واقع شده بود. وفاصله ی آن با مدینه بیش از 100 کیلومتر بوده است
• ساکنان اصلی فدک
ساکنان اصلی فدک عده ای از یهود بودند که با اهل خیبر در ارتباط بودند. نام این سرزمین به اسم «فدک بن هام» پسر «هام بن نوح» اول کسی که در آنجا سکونت یافته نامگذاری شده است. (1)
• اهمیت وارزش اقتصادی فدک
فدک پس از دژهای خیبر محّل اتّکای یهودیان حجاز به شمار می رفته وهمانطور که قبلاً اشاره شد سرزمینی حاصلخیز با چشمه های پرآب ونخلستان های وسیع بوده وبه دلیل مرغوبیت از اهمیت فوق العاد ه ای برای کشاورزی برخورداربوده است. در آمد هر سال فدک نزدیک به 24 هزار دینار بوده ودر برخی از روایات در آمد آن را تا 70 هزار دینارهم دانسته اند.(2)
• فتح فدک به دست سپاه اسلام
در سال هفتم هجری وحدود چهارسال قبل از رحلت پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) جبرئیل نازل شد واز جانب خداوند دستور فتح فدک را آورد. در این فرمان تصریح شده بود که اقدام بایستی توسط شخص پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) وامیرالمؤمنین (علیه السّلام) انجام شود ومسلمانان در آن شرکت نکنند.
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نیز پس از آنکه نیروهای یهود را در در خیبر و وادی الاقری وتیما درهم شکست برای پایان دادن به قدرت یهود در این سرزمین – که برای اسلام ومسلمانان کانون خطر وتحریک بر ضد اسلام به شمار می رفت – تصمیم به فتح فدک می گیرند. پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به همراه شخص امیرالمؤمنین (علیه السّلام) اسلحه لازم را برداشتند و در تاریکی شب از لشگر جدا شدند وخودرا به کنار قلعه ی فدک رساندند . مردم فدک که پیگیر اخبار فتح خیبر بودند از وحشت به قلعه پناه برده بودند متوجه حضور پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) وعلی (علیه السّلام) در کنار دیوارهای قلعه نشدند.
امام علی (علیه السّلام) از این فرصت استفاده کرد وبر کتف پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) قرار گرفت واز دیوار قلعه بالارفت وآنگاه که بر بالای دیوار قرار گرفت شروع به اذان گفتن کرد.
مردم قلعه ی فدک گمان کردند که سربازان اسلام بر بالای قلعه هستند، فرارکنان درهای قلعه را باز کردند وازآن خارج شدند وپیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نیز که بیرون قلعه منتظر آنان بودند با آنان درگیر شد وتوانست فرزندان وخود آنان را اسیر کند.(3)
یهودیان فدک برای آزادی خود متعهد شدند که نصف یا ثلث درآمد محصول خود را هرسال در اختیار پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) بگذارند وبدین ترتیب قراردادی بین پیامبر وفرستاده ی یهودیان به امضاء رسید واهالی فدک از آن پس تحت حمایت اسلام قرار گرفتند وحکومت اسلام نیز متقابلاً تأمین امنیت منطقه ی آنان را متعهد شد.
• فدک خالصه ی پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)
اموالی که در اختیار پیامبر قرار داشت بر دو نوع بود:
1- اموال خصوصی :
اموالی که پیامبر شخصاً مالک آنها بود به عنوان اموال خصوصی پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نام برده می شود. تکلیف این اموال درزمان حیات پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) با خود او بود وپس از گذشت وی مطابق قانون ارث در اسلام به وارث آن منتقل می شود. 2- اموال خالصه:
اموالی که متعلق به حکومت اسلامی بوده و پیامبر به عنوان ولی مسلمانان در آن تصرف می کرد ودر راه مصالح اسلام ومسلمانان به مصرف می رساند، اصطلاحاً خالصه نامیده می شود. ودر مباحث فقهی به آن فییء (4)گویند.
با این مقدمات نتیجه این است که فدک به تصریح قرآن ملک خالصه وشخصی پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می بوده زیرا ، این سرزمین بدون لشکرکشی مسلمانان وبدون کوچکترین دخالت آنان فتح شد. وهیچ یک از علمای شیعه وسنی در این مسأله اختلاف نظری ندارند. قرآن کریم به خالصه بودن فدک برای پیامبر در آیه ی ذیل صراحتاً اشاره می کند:«مااَفاءَ اللهُ عَلی رَسولهِ مِن اَهلِ القُری فَلِلهِ ولِلرّسولِ ولِذِی القُربی....... فَما أَو جَفتُم عَلَیهِ مِن خَیلٍ وَلارِکابٍ ولکنَّ اللهَ یُسلِّطُ رُسُلَهُ عَلی مَن یَشاءُ .(5)
هم چنین از مذاکرات حضرت فاطمه (علیها السّلام) با ابوبکر به خوبی خالصه بودن فدک آشکار می شود که طرفین تخاصم هم آن را پذیرفته بودند • پیامبر فدک را به فاطمه می بخشد
فدک خالصه ی پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) وعوائد آن را آن طور که در قوانین اسلام مشخص شده بود در موارد خاصی به کار می برد. از جمله آن موارد: صرف امور خیریه وهمچنین برطرف ساختن نیازمندی های مشروع نزدیکان خود بود. تا اینکه جبرئیل فرود آمد و آیه ی :
«وَآتِ ذَالقُربی حَقَّهُ وَالمِسکینَ وابنَ السَّبیل»(6) نازل شد وپیامبر دختر خود حضرت فاطمه (علیها السّلام) را خواست وفدک را به وی واگذار کرد. ناقل این مطلب «ابوسعید خدری» یکی از صحابی بزرگ رسول اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) است .(7)
• سند فدک معتبر است
علمای شیعه وگروهی از محدثین اهل تسنن اتفاق نظر دارند که وقتی آیه ی «آت ذالقُربی» نازل شد. پیامبر او را به دختر خود بخشید.
از جمله ی محدثین اهل تسنن عبارتند از(8):
1- جلال الدین سیوطی
2- مُتقی هندی
3- ثعلبی
4- احمد بن عبدالعزیز جوهری
5 - ابن ابی الحدید
6 - حَلبی
7- مسعودی
8- یاقوت حموی
و از جمله محدثین می توان به شخصیت هایی چون:
1- مرحوم کلینی
2- عیاشی
3- شیخ صدوق اشاره کرد.
بنابراین جای هیچگونه شبهه ای در اصل فدک ، سند آن وخطبه ی حضرت زهرا (علیها السّلام) نیست.
کلیه ی مفسرین شیعه وسنی قبول دارند که آیه ی «آت ذالقُربی » در حق نزدیکان پیامبر است و دختر آن حضرت ، بهترین مصداق «ذالقُربی» است. نیز این مطلب که هنگام نزول این آیه ، پیامبر فدک را به دختر خود بخشید، مورد اتفاق دانشمندان شیعه وبرخی از دانشمندان اهل تسنن است.
چرا پیامبر فدک را به دختر خود می بخشد؟
در بخش قبل بیان شد که پیامبر بعد از نزول آیه، فدک را به حضرت فاطمه (علیها السّلام) بخشید . حال در این جا ممکن است این سؤال مطرح شود که چرا پیامبر فدک را به دختر خود بخشید؟
جواب هایی را که علمای شیعه به این سؤال داده اند متفاوت است که برخی از آنها اشاره می کنیم:
1- زمامداری مسلمانان بعد از وفات پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) طبق تصریحات مُکّرر ایشان با حضرت علی (علیه السّلام) بود. وپیامبر نیز به خوبی می دانست که مقام و منصب خلافت به هزینه ی سنگینی نیاز دارد. بنابراین فدک را به حضرت فاطمه (علیها السّلام) بخشید که همسر ایشان بعداً بتواند از درآمد فدک به نحو احسن استفاده کند.
2- اهل بیت ودودمان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) باید بعد از ایشان به صورت آبرومندی زندگی می کردند. برای تأمین این منظور پیامبر فدک را به دختر خود بخشید.
3- پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به خوبی واقف بود که گروهی به علل مختلف کینه ی حضرت علی (علیه السّلام) را در دل داشتند ودارند. یکی از راههای زدودن این کینه ها این بود که امام از طریق کمک های مالی از آنان دلجویی کند وعواطف آنان را به خود جلب نماید و از این طریق موانع عاطفی را که بر سر راه خلافت بود از میان برداشته شود.
4- دلیل دیگری را که می شود ذکر کرد این است که خود پیامبر می فرماید:این فدک در عوض ومهریه ی مادرت حضرت خدیجه (علیها السّلام) می باشد.
• فدک جزء میراث پیامبر نمی باشد.
پیامبر اکرم پس از نزول آیه ی «وآت ذالقُربی» وبا در نظر گرفتن دلایلی که قبلاً ذکر شد، فدک را به حضرت فاطمه (علیها السّلام) بخشید. پیامبر ورقه ای خواست وامام علی (علیه السّلام) را خواست وفرمود:« سند فدک را به عنوان بخشودگی واعطایی پیامبر بنویس وثبت کن »امیرالمومنین (علیه السّلام) آن را نوشت وخود حضرت با اُم ایمن بر آن شهادت دادند. حضرت زهرا(علیها السّلام) این نوشته را تحویل گرفت وهنگام غصب فدک آن را عیناً نزد ابوبکر آورد وبه عنوان مدرک ارائه فرمود.
فقهای امامیه می گویند(9) که چیزی که در زمان حیات متوفّی از ملک انسان خارج شده وجزء ارث نیست . ومانند چیزی است که انسان به کسی بفروشد. مسلماً جای هیچ گونه حرف وحدیث وتردیدی نیست که مال فروخته شده جزء ارثیه نیست.
• پاسخ به پرسش
ممکن است گفته شود سوره ی اسراء یک سوره ی مکی است وماجرای فدک وبخشش پیامبردرسال هفتم هجری اتفاق افتاده است چگونه ممکن است آیه ی که در مکه نازل شده ، حکم حادثه هایی را کند که چند سال بعد رخ خواهد داد؟
پاسخ روشن است. مقصود از اینکه سوره ای مکی یا مدنی است این است که اکثر آیات آن در مکه یا مدینه نازل شده نه تمام آیات آن،(10) زیرا در بسیاری از سوره های مکی ، آیات مَدَنی نیز وجود دارد وبالعکس ، به علاوه مضمون آیه گواه است که آیه در مدینه نازل شده ، زیرا پیامبر در مکه امکانات زیادی نداشت که حق خویشان ومستمندان ودر راه ماندگان را بدهد.
• فدک تا رحلت پیامبر
پس از آنکه پیامبر فدک را به فاطمه (علیها السّلام) بخشید. حضرت زهرا (علیها السّلام) عرض کرد: ای پدر شما تا زنده هستید من نمی خواهم تصرفی در آن داشته باشم . پیامبر فرمود : ترس آن دارم که نااهلان ، تصرف نکردن تو در زمان حیاتم را بهانه ای قرار دهند وبعد از من آن را از تو منع کنند. وفاطمه (علیها السّلام) همان روش پدر را در پیش گرفت وعوائد آن را به فتح فقراءومستمندان هزینه کرد.
فدک خالصه ی فاطمه (علیها السّلام) بود تا اینکه رسول گرامی اسلام بدرود حیات گفتند. در این زمان فدک دستخوش هوای آلوده ی سیاست گردید.
ده روز پس ازرحلت پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)(11) مأموران ابوبکر به دستور خاص او به فدک رفتند ونماینده ی حضرت زهرا (علیها السّلام) را ازآنجا اخراج کردند ومُلک آن را غصب نمودند ودرآمد آن را به طور کامل برای مخارج حکومت غاصبانه ی خود صرف کردند وکوچکترین توجهی به سابقه ی مفصل امرالهی وعمل پیامبر در مورد فدک وسندی که تنظیم شده بود وشاهدانی که گواهی دادند وآنچه پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در حضور مردم فرموده بود نکردند.

نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1389ساعت 12:5 توسط زهرا حسن آبادی|

                 مراسم بزرگ داشت بانوی دوعالم در مرکز صحنه برگزار شد.

در این مراسم ضمن اجرای برنامه ی زنجیر زنی و مداحی توسط کودکان عضو هیئت عزاداران حسینی مرکز

با قصه گویی از زندگی حضرت فاطمه (س) سعی در شناساندن شخصیت این بانوی بزرگوار به کودکان و نوجوانان

شد. در خلال این برنامه اعضا اهل قلم مرکز نیز در شان این بانوی گرانقدر ابراز عشق و ارادت نمودند.

نوشته شده در یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت 1389ساعت 11:13 توسط زهرا حسن آبادی|

مانور پیش گیری از زلزله با حضور غنچه های هلال در مرکز صحنه برگزار شد.

 در این مانور که در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری مرکز صحنه برگزار شد علاوه بر ۵۰ عضو

پیش دبستانی مرکز که از مهر ماه ۸۸به عضویت غنچه های هلال جمعیت هلال در آمده اند ۱۰۰

کودک دیگر نیز از پیش دبستانی های سطح شهر حضور داشتند. در این برنامه کودکان خردسال با

کمک نمایش و بازی باشیوه های مراقبت از خویش در هنگام زلزله آشنا شدند.

نوشته شده در شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1389ساعت 10:51 توسط زهرا حسن آبادی|

 

 

میهمانان علی (ع)

مردی با پسرش، به عنوان میهمان، بر علی - عليه‏السلام - وارد شدند. علی(ع) با اكرام و احترام بسيار آنها را در صدر مجلس نشانيد و خودش روبروی آنها نشست. موقع صرف غذا رسيد. غذا آوردند و صرف شد. بعد از غذا، قنبر غلام معروف علی(ع)، حوله‏ای و طشتی و ابريقی برای شستن دست آورد. علی (ع) آنها را از دست قنبر گرفت و جلو رفت تا دست میهمان را بشويد. میهمان خود را عقب كشيد و گفت: "مگر چنين چيزی ممكن است كه من دست هايم را بگيرم و شما بشویيد." علی(ع) فرمود: برادر تو، از سر تو است، از تو جدا نيست، می خواهد عهده دار خدمت تو بشود، در عوض خداوند به او پاداش خواهد داد، چرا می خواهی مانع كارثوابی بشوی؟" باز هم آن مرد امتناع كرد. آخر علی(ع) او را قسم داد كه: "من می خواهم به شرف خدمت برادر مؤمن نائل گردم، مانع كار من مشو." میهمان با حالت شرمندگی حاضر شد. علی فرمود: "خواهش می کنم دست خود را درست و كامل بشويی، همان طوری كه اگر قنبر می خواست دستت را بشويد می شستی، خجالت و تعارف را كنار بگذار." همين كه از شستن دست مهمان فارغ شد، به پسر برومند خود محمد بن حنفيه گفت: "دست پسر را تو بشوی. من كه پدر تو هستم دست پدر را شستم و تو دست پسر را بشوی. اگر پدر اين پسر در اينجا نمی بود و تنها خود اين پسر میهمان ما بود من خودم دستش را می شستم، اما خداوند دوست دارد آنجا كه پدر و پسری هر دو حاضرند، بين آنها در احترامات فرق گذاشته شود." محمد به امر پدر برخاست و دست پسر میهمان را شست.

امام حسن عسكری(ع) وقتی كه اين داستان را نقل كردند، فرمودند: "شيعه حقيقی بايد اين طور باشد."

داستان راستان علامه شهید مرتضی مطهری - به نقل از: بحارالانوار، جلد 9، چاپ تبريز، صفحه. 598

نوشته شده در دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389ساعت 12:16 توسط زهرا حسن آبادی|

هنوز عاشقم آن مهربان یکتا را

مسئول مرکز صحنه با اهدا شاخه های گل به معلمان مدارس هم جوار مرکز. هفته ی معلم را به

آنان تبریک گفت.در خلال این دیدارها نیز باحضور در کلاسهای درس ضمن معرفی شخصیت استاد

مطهری از کتاب داستان راستان قصه هایی را قصه گویی نمود.

نوشته شده در دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389ساعت 11:36 توسط زهرا حسن آبادی|

تو همیشه معلم هستی

در روز ۱۳ اردیبهشت همکاران مرکز صحنه به دیدار فرماندار شهرستان که روزی معلم بوده اند و

مدیر آموزش و پرورش شهرستان رفته و با با اهدا گل از آنان تجلیل نمودند .در این دیدار آقای

دهنوی فرماندار شهرستان عنوان کردند از کانون سپاسگذارم که به یادم آورد من هنوز هم می

توانم ساکن دیار مقدس معلمی باشم.

نوشته شده در دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389ساعت 11:34 توسط زهرا حسن آبادی|

... سخن گفتن پيرامون فضايل و كرامات نبي اكرم(ص) و خاندان مكرم آن حضرت و نقل داستانهايي از زندگاني پربار آنان، همواره در طول تاريخ مورد توجه ويژه انديشمندان و سخنوران نامدار قرار گرفته است. لذا، در ادبيات عرب و ادبيات پارسي مي توان به نمونه هاي متعددي در اين خصوص اشاره داشت كه نويسنده براساس ارادت و عشق بي پايان خويش به ساحت مقدس رسول اعظم(ص) و اهل بيت آن حضرت، سعي در بيان فرازهايي از سيره آن بزرگواران داشته است، با اين هدف كه بيان راه و روش زندگاني پربركت آنان چراغ راه نسل امروز و نسلهاي فردا باشد و از تمسك جستن به اين خاندان و پيروي از آنان، سعادت دنيا و آخرت ميسر است.
به تحقيق و به جرأت مي توان ادعا كرد كه تاكنون زندگاني هيچ يك از مشاهير جهان اين گونه مورد توجه علما و متفكران قرار نگرفته است و درباره هيچ شخصيتي تا به اين اندازه كتاب و رساله هاي تحقيقي به رشته نگارش درنيامده است. اين امر بدون شك ريشه در دعوت راستين و رسالت الهي پيامبر(ص) و خاندان پاك او دارد كه بر هيچ پژوهشگر حق جو و واقع نگري پوشيده نيست.در قلمرو زبان فارسي، نگارش آثاري در اين باره، به سده چهارم هـ.ق باز مي گردد. اين آثار به صورت منظوم و منثور بخش اعظمي از ادبيات فارسي را شامل مي شوند كه برخي از اين آثار در شمار شاهكارهاي بي بديل ادبيات جهان قرار دارند و با وجود گذشت قرنهاي متمادي، هنوز نيز در شمار پرمخاطب ترين آثار ادبي محسوب مي شوند.
از آثار پيشينيان، آنچه در اين مجال مي توان به عنوان نمونه مثال آورد، اثر سترگ شيخ فريد الدين عطار نيشابوري يعني كتاب "تذكرة الاوليا" است. اين كتاب سراسر شرح زندگاني اهل بيت عصمت و طهارت(ع) است و فرازهاي بسياري از زندگاني پيشوايان بزرگ عالم تشيع در آن به رشته تحرير درآمده است. عطار در اين كتاب با نثري شيوا به توصيف صحنه هايي از عظمت كردار بزرگان دين پرداخته است و بدين صورت از آنان به عنوان يگانه الگوهاي راستين انسان كامل ياد مي كند.
هر چند آثاري كه با اين مضمون خلق شده اند شمار فراواني را شامل مي شوند و در هيچ يك از زمانهاي پس از ظهور اسلام نمي توان دوره اي را مثال زد كه اثري در اين خصوص آفريده نشده باشد، باز هم اين همه اثر نتوانسته است جوابگوي عطش روزافزون مردمي باشد كه عاشقانه و در همه حال در جستجوي شنيدن و يا خواندن فضيلتي از فضايل بيكران اهل بيت(ع) هستند. همچنانكه در هر عصري متفكران و سخن سراياني قدم به عرصه حيات نهاده اند كه بيان و شرح اين ماجرا را در شمار وظايف خويش دانسته اند و با تلاشي شگفت كوشيده اند تا بر اين مجموعه بيفزايند وعرض ارادتي نموده باشند به پيشگاه مقدس بهترين و برترين خاندان كه محبوبيتي لايزال دارند.
ناگفته نماند، از جمله عواملي كه سبب احساس نياز در اين قلمرو بوده است، علاوه بر مسأله تطور زباني و پيدايش سبكهاي نوين، مسأله دگرگونيهاي فرهنگي و اجتماعي بوده كه پديدآورنده ضرورتهاي تازه اي گرديده است كه الزاماً شايسته درك و پاسخگويي متفكران بوده و به تناسب اوضاع جامعه و حوايج آن ارائه طريق ديگري را ايجاب مي نموده است.اين نكته در مورد شهيد مطهري كاملاً مصداق دارد. او چنانكه در مقدمه كتاب "عدل الهي" بيان نموده است، هدفش از نوشتن كتاب يا مقاله، حل مشكلات و پاسخگويي به سؤالهايي است كه در زمينه مسايل اسلامي درعصر ما مطرح است. وي در اين مقدمه از محاسبه احتياجها و درجه بندي ضرورتها نيز سخن به ميان آورده است و اصل "الاهم فالاهم" را معياركار خويش برشمرده است. "داستان راستان" مجموعه اي از داستانهاي كوتاه اخلاقي است كه با الهام از زندگاني پيامبر(ص) و پيشوايان مكتب تشيع، در 2 جلد به رشته تحرير درآمده است.
در نگاه نخست، نثر روان و بي تكلف استاد نشانگر آن است كه وي در نگارش اين كتاب درصدد كسب اسم و رسم نبوده، بلكه درد دين و جوابگويي به خلأ موجود در اين زمينه، انگيزه خلق اين اثر شده است.در كتابنامه توصيفي و موضوعي آثار استاد شهيد مطهري، تاريخ نگارش جلد اول اين كتاب سال 1339 و تاريخ نگارش جلد دوم آن سال 1343 ذكر شده است. اين كتاب در شمار معدود آثاري است كه به محض چاپ با رويكرد كم نظيري روبرو شده و در اندك زماني به چاپهاي متعدد

ارسال اين مقاله براي دوستان:
آدرس پست الکترونيکي

ادامه مطلب
نوشته شده در یکشنبه دوازدهم اردیبهشت 1389ساعت 12:9 توسط زهرا حسن آبادی|

مرکز صحنه امروز با نونهالانش سی و یکمین بهار آزادی را به جشن نشست .

در این برنامه اعضا با اجرای برنامه های متنوع در جشن بزرگ هخموطنانشان سهیم شدند. در پایان

برنامه نیز از برندگان مسابقات مختلف استانی در طول سال تجلیل شد.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم بهمن 1388ساعت 10:38 توسط زهرا حسن آبادی|

باران نم نم می بارد.دختران گل به دست گرفته اند وپشت سر دسته ی کوچک زنجیر زنی به آرامی

حرکت می کنند.دسته ی کوچک با آن شالهای سیاه و سبز و با زمزمزمه ی نوحه های مهدی  و

صدای طبل رضاحرکت می کند .

فردا اربعین است و امروز در جدول برنامه های دهه فجر روز گل باران مزار شهدا.به وعده گاه که

می رسیم مسئولین تازه رسیده اند.

انبوه جمعیت با بچه هاهم صدا می شوند و سینه می زنند.

چه زیباست گره زدن یاد  شهدا با نام مبارک کربلا.در پایان مراسم نیز بچه ها شاخه های گل را نثار

سنگهای سرخی میکنند که قدمگاه هر روزه ی خورشید است.

نوشته شده در پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388ساعت 18:25 توسط زهرا حسن آبادی|

امروز مجتمع امام حسن با اعضا خوب مرکز صحنه به استقبال خانم حشمتیان قائم مقام وزیر

آموزش و پرورش رفت.

در این مراسم نازنین خالوندی از اعضا خوب مرکز و ۲۲ نفر از اعضا پیش دبستانی با خواندن متن

زیبای خوش آمد واهدای گل مقدم میهمان خود را گرامی داشتند. 

نوشته شده در چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388ساعت 12:5 توسط زهرا حسن آبادی|

 

نمایشگاه عکس حرمت آفتاب در مرکز صحنه افتتاح شد.

   این نمایشگاه  شامل چهل و پنج قطعه عکس بوده و مراسم بومی مردم صحنه در

عاشورای حسینی و حضور کودکان و نوجوانان را به تصویر می کشد .

در حاشیه این مراسم که با حضور مسوولین شهرستان از جمله معاون فرماندار شهردار

رییس اداره تبلیغات اسلامی و . . . برگزار گردید هیئت نونهالان حسینی مرکز نیز با اجرای

مراسم زنجیر زنی به ساحت مقدس سالار شهیدان ادای احترام نمودند .لازم به توضیح است

عکاس این عکس ها یکی از اعضای قدیمی مرکز صحنه آقای پورفرید است.

آقای محمدی-معاونت فرمانداری

حاج آقا زارعی-رئیس تبلیغات اسلامی

هئیت عزاداری نونهالان حسینی

 

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم دی 1388ساعت 15:29 توسط زهرا حسن آبادی|

محرم با استقبال اشکهای آسمان به صحنه آمد.

محرم از راه رسید و بار دیگر عطر نمناک شهادت بر شانه های شهر نشست.

پرچمهای سیاه و خیمه های سبز فریاد سرخ عشق و عطش را در حنجره ی زمان

ریخت تا آزادگی در خاکستر خیمه های مظلومیت به خواب نرود.

کانون و بچه های کانون نیز امسال علم عشق مولایشان را بر دوش خواهندگرفت

تا بگویندعشق حسین زخمه ای است که رشته های غیرت را در وجود تمام نسلها می لرزاند

نوشته شده در جمعه بیست و هفتم آذر 1388ساعت 14:23 توسط زهرا حسن آبادی|

 

صبح امروز آیت الله علما امام جمعه کرمانشاه و نماینده ی ولی فقیه

در استان در بدو ورود به صحنه مورد استقبال مسئولین شهرستان قرار

گرفت.در این میان استقبال ویژه ی کانونی ها توسط گروهی از پیش

دبستانی ها و اهدا دسته گل و خواندن متن زیبای خوش آمد از جلوه ی

خاصی بر خوردار بود.

نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 14:39 توسط زهرا حسن آبادی|

 

گروه وبلاگ نویسی و زیتون از اعضا خوب پسر مرکز صحنه به همراهی مربی خود بعد از تلاشی مستمر موفق به کسب عنوان برتری مسابقه ی زیتون دوستی شدند.جشنواره ی زیتون دوستی که برای اولین بار در استان برگزار گردید صبح امروز با حضور ملک الشعرای شعر کودک ایران مصطفی رحماندوست و تعدادی از بزرگان و مسئولین شهرستان در فرهنگسرای کانون برگزار گردید.در بخش وبلاگ نویسی این جشنواره پنج گروه وبلاگ نویسی از مرکز صحنه حضور داشتند .

نوشته شده در پنجشنبه پنجم آذر 1388ساعت 15:48 توسط زهرا حسن آبادی|

 

نوشته شده در پنجشنبه شانزدهم مهر 1388ساعت 15:35 توسط زهرا حسن آبادی|

 

 

نوشته شده در شنبه چهارم مهر 1388ساعت 19:26 توسط زهرا حسن آبادی|

قدس پاره ی تن اسلام است

نوشته شده در جمعه بیست و هفتم شهریور 1388ساعت 12:6 توسط زهرا حسن آبادی|

در ماه مبارک رمضان اعضا نوجوان مرکز صحنه  طی ۱۰ جلسه ۱۰ آیه از کلام متبرک الهی را مورد

بحث و تفکر قرار دادند.

این برنامه که محور آن کتاب نامه های خط خطی خانم نظر آهاری است دریچه ی روشنی شد تا در

پناه مهربانی حضرت دوست از ظاهر آیه ها فرا تر رفته و محتوای آیات را چراغ روشن زندگیمان

کنیم.در جلسه ی پایانی این برنامه نیز اعضا مرکز با پختن آش نذری و دادن یک افطاری کوچک به

کمک مربی خودمیزبان دوستان روزه دار خود شدند.

                                                                      گزارش تصویری افطاری را در روزهای آینده ببینید...

نوشته شده در پنجشنبه بیست و ششم شهریور 1388ساعت 22:29 توسط زهرا حسن آبادی|

 

 

 

میلاد با سعادت میوه ی دل بتول بر شما مبارک باد

نوشته شده در شنبه چهاردهم شهریور 1388ساعت 15:18 توسط زهرا حسن آبادی|ولادت

در نیمه ماه رمضان سوم هجری، اولین فرزند علی علیه‌السلام و فاطمه سلام الله علیها به دنیا آمد. پس از ولادت، نامگذاری از جانب مادر به پدر، و از او به رسول خدا محوّل شد و آن حضرت هم منتظر نامگذاری پروردگار ماند.
تا اینکه
جبرئیل ،امین وحی، فرود آمد و گفت: « خدایت سلام می‌رساند و می‌گوید چون علی برای تو همانند هارون برای موسی است، نام فرزندش را نام فرزند حضرت هارون علیه السلام یعنی شبّر قرار ده!»
رسول خدا فرمود: « زبان من عربی است و شبّر، عبری است.»
جبرئیل گفت: « شبّر در زبان عرب به معنای
« حسن» است.»
به این ترتیب، کودک، حسن نام گرفت. تنها کنیه‌ی آن حضرت « ابو محمد» و مشهورترین القابش« سیّد» و «سبط» و «تقی» است.

نقش خاتم و انگشتر امام حسن را « العزه لله» گفته‏اند؛ روز هفتم پس از ولادت، رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم مستحبات ولادت را در مورد حسن به جا آوردند و حسن را به« ((ام فضل (لبابه)|ام الفضل))» ،همسر عمویشان، سپردند تا او را از شیری که به خاطر زایمان فرزندش، قثم، در پستان داشت، شیر دهد. بعدها نیز رسول خدا برای امام حسن، ادعیه‌ی عافیت و حرزهای مخصوص چشم‌زخم را خواندند.

ذکر امام در قرآن

ذکر امام حسن علیه السلام در قرآن : قرآن مجید مشتمل است بر یادکردی از شخصیت‌ها، از خوبان یا از بدان، لیکن این یادکرد گاهی همراه با ذکر نام است(همانند آنچه درباره موسی و فرعون ذکر شده است) و گاه فقط با توصیف، و بدون ذکر نام.( همانند آنچه درباره امام علی علیه‌السلام نازل شده است.) درباره امام حسن علیه السلام نیز آیاتی به صورت توصیف و بدون ذکر نام نازل شده است؛ همانند آیه تطهیر ، آیه ذوی القربی و آیه اولی الامر.

رابطه امام حسن علیه السلام و رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم : امام حسن علیه السلام بیشتر از هفت سال با رسول خدا زندگی نکرد، ولی در همین مدت به شدت مورد عنایت آن حضرت بود و استفاده‏های علمی و تربیتی فراوانی برد. محبت رسول خدا به امام حسن بسیار فراوان بوده و آن حضرت، گاهی نوه‌اش را در کارهای بزرگی همانند بیعت رضوان و مباهله با نصارای نجران هم شرکت می‌داده است. رسول خدا درباره‌ی او تعریف و تمجیدهای فراوانی نموده است که امام بعدها به مناسبت‌های مختلف، از آنها برای معرفی شخصیت الهی خویش سود جست.

 


امام حسن و فاطمه زهرا سلام الله علیها امام حسن علیه السلام با مادر خود، فاطمه‌ی اطهر، رابطه‏ای عمیق و متعالی داشت. فاطمه گاه با فرزندش بازی‌های کودکانه می‌کرد و گاه با ملاطفت مادرانه او را به عبادات مستحب تشویق می‌نمود. حسن نیز گزارش سخنان رسول خدا را پیش از هر کس، از مسجد به مادر می‌رساند و گاه در عبادت مادر دقت می‌کرد و از آن درس‌ها می‌گرفت.

این ارتباط صمیمی در اواخر عمر مادر اوج گرفت؛ تا آنجا که این دو به همراه هم و با تن و قلبی آزرده به
زیارت قبر رسول الله و بقیع می‌رفتند و شگفت آن که این رابطه پس از ارتحال مادر نیز باقی ماند؛ به طوری که فاطمه پس از وفات دست‌های مجروح خویش را از کفن بیرون آورد و حسنش را در آغوش کشید. امام حسن نیز سال‌ها بعد در حضور دشمنانی همانند معاویه و مغیره بن شعبه مصیبت مضروب شدن مادر را یادآور شد.

امام حسن در دوران پیش از خلافت پدر : از این دوران اطلاع زیادی در دست نیست. فقط این مقدار مسلم است که امام علیه السلام در خدمت پدر بوده است؛ گاه از روی دلسوزی در تأمین رفاه پدر می‌کوشیده و گاه همراه او در برخی فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کرده است( همانند شرکت در شورای شش نفره‌ ی تعیین خلیفه پس از عمر و شرکت در بدرقه ابوذر به هنگام تبعید)، و گاه پاره‌ای مأموریت‌های مهم را از طرف پدر عهده‌دار بوده است (همانند آبرسانی به منزل عثمان در حال محاصره.) سیاست‌های عملی امام حسن علیه السلام کاملاً هماهنگ با پدر است، لذا همانند او در هیچ‌یک از جنگ‌ها و فتوحات پس از رسول خدا در تمام این دوره‌ی 25 ساله شرکت ننموده است.

در دوران خلافت پدر

امام حسن علیه السلام با پدر، از آغاز خلافت تا شهادت : امام حسن از آغاز بیعت مردم با حضرت علی علیه السلام تا لحظه شهادت آن حضرت در مقام قوی‏ترین بازوی آن حضرت عمل کرد. در جریان بیعت، حضوری جدی داشت؛ در سه جنگ جمل ، صفین و نهروان حاضر بود. پیش از جنگ جمل هم به همراه عمّار یاسر و قیس بن سعد به کوفه رفت و با سرکوب‌کردن فتنه‌ی ابو موسی اشعری ، مردم را به جنگ با مردم بصره فرا خواند. گهگاه به جای پدر نماز جمعه بر پا داشت. در شب ضربت خوردن پدر قصد داشت همراهی‌اش کند که با منع پدر، منصرف شد. پس از ضربت‌خوردن پدر نیز تمام تلاش خود را برای بهبود و استراحت آن حضرت به کار بست و در پایان به وصایای او گوش سپرد.

جانشینی پس از شهادت پدر

حضرت علی علیه السلام قبل از شهادت، امام حسن را وصی خود تعیین کرد. رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم نیز قبل از آن به دو گونه این وصایت را اعلام کرده بودند؛ یکی به صورت تصریح به امامت امام حسن و امام حسین علیهماالسلام پس از پدرشان، و دوم تصریح به امامت اوصیاء دوازده‌گانه‌ی خود، با ذکر اسامی آنها.

امام پس از خلافت

امام حسن علیه السلام پس از خلافت و قبل از صلح (دوران کوتاه خلافت ظاهری): دوران کوتاه چند ماهه خلافت ظاهری امام حسن علیه السلام، پر ماجرا سپری شد. بلافاصله پس از شهادت حضرت علی علیه السلام، امام حسن به مسجد آمد و در سخنانی شیوا تلویحاً مردم را به بیعت با خویش فراخواندند.

پس از سخنرانی و با تبلیغ نافذ
ابن عباس مردم کوفه با آن حضرتبیعت کردند. امام نیز بیعتشان را براین اساس که از او پیروی کنند و با هر کس جنگید، بجنگند و با هر کس صلح کرد، صلح کنند، پذیرفت؛ و سپس به تحکیم پایه‌های حکومت خویش پرداخت، ابن ملجم ،قاتل پدر، را گردن زد و اکثر فرمانداران مناطق را که به دست پدرش نصب شده بودند، تثبیت نمود و برخی را تغییر داد.
جاسوس‌های معاویه را پیدا کرد و گردن زد، نامه‌ی تندی به وی نوشت و او را تهدید به جنگ نمود. نامه‌‌‌نگاری میان حضرت و معاویه ادامه یافت تا اینکه معاویه لشکری عظیم به سوی عراق گسیل داشت و حضرت نیز درصدد تهیه لشکری برای مقابله با او برآمد.

صلح امام

مهمترین حادثه در زندگی امام حسن علیه‌السلام جریان صلح معاویه با آن حضرت است. تحلیل این حادثه ضروری به نظر می رسد زیرا خود امام صلحش را حجتی بر آیندگان می‌داند؛ یعنی بر اساس عملکرد حضرت، وظیفه انسان نیز در شرایط مشابه با آن زمان، صلح و مصالحه است.

بررسی مقدمات و شرایط و عللی که صلح را ایجاب کرد و دقت در کیفیت وقوع صلح و مواد صلحنامه و موشکافی نتایج شیرین صلح برای جناح حق و ضربه‌های سهمگین آن بر جناح باطل به‌خوبی روشن می‌کند که صلح آن حضرت در حقیقت انقلاب سبزی بود که زمینه انقلاب سرخ حسینی را فراهم ساخت و این نرمش قهرمانانه در کنار آن جنبش ظلم‌ستیزانه، پایه‌ریز انقلاب علمی
امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام در عصر طلایی خلأ انتقال قدرت از بنی‌امیه به بنی‌عباس گشت و به این ترتیب، اسلام ناب محمدی که در تشیع جلوه‌گر بود، نهال خود را آبیاری نمود و به درخت تنومندی تبدیل کرد.

امام پس از صلح تا شهادت

تمامی تلاش امام حسن پس از قبول صلح این بود که فواید مورد نظرش را از صلح به نتیجه برساند و بر این اساس در تمام این مدت به حفظ نیروهای کیفی و خالص ، بازسازی نیروهای خسته و وازده و تفسیر صحیح اسلام پرداخت.
عملکرد دشمن‌شکن حضرت پس از صلح چنان قدرتمند بود که معاویه را به فکر شهادت آن حضرت انداخت.

img/daneshnameh_up/f/f8/imamhassan1.jpg


صورت و شمایل امام

امام حسن علیه السلام به رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم از همه شبیه‌تر بود. زیبایی بی‌نظیری داشت.رنگش سفید بود و اندکی متمایل به سرخ، چشمانش درشت و سیاه، و محاسنش انبوه. جثه‌ای قوی، تنومند و چهارشانه داشت. مویش مجعد (فردار) و قامتش متوسط بود.

سیرت و فضائل و مناقب امام : شمارش مناقب هیچ‌یک از اهل بیت عصمت علیهم السلام ممکن نیست. در زیارت جامعه خطاب به آنان می‌گوییم: « سروران من! ستایش شما را شماره نتوانم کرد و به آنچه در شأن شماست نتوانم رسید و به اندازه و قدرتان وصف نتوانم گفت.»

امام حسن علیه السلام نه تنها از این خطاب مستثنی نیست بلکه به خصائصی از قبیل« سبط اکبر» بودن نیز برخوردار است.

حلم بی‌‌پایان، علم فراوان، جود و عبادت، زهد و بلاغت، تواضع و شجاعت آن حضرت، نه دوست بلکه دشمن را به اعتراف و اعجاب واداشته است؛ و فضیلت و افتخار، آن است که دشمن به آن گواهی دهد.

معجزات امام : از معجزات آن حضرت جز اندکی در تاریخ نقل نشده است( همانند اینکه پدر را پس از شهادتش به صورت زنده به گروهی نشان داد.) و نیز نمونه‌هایی از استجابت دعا و نفرین‌های آن حضرت (همانند رطب دادن نخلی خشکیده به دعای او.) ولی اکثر معجزات و کرامات حضرت در اخبار از غیب و پیشگویی‌ها تجلّی کرده است.

شهادت امام

تلاش موفق امام حسن برای به‌کرسی نشاندن اهداف صلح باعث شد که معاویه طرح قتل حضرت را پیگیری نماید تا بتواند به خواسته دیرین خود یعنی تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت موروثی، جامه‌ی عمل بپوشاند. به این ترتیب سمی مهلک تهیه کرد و آن را توسط همسر آن حضرت به او خوراند.
حضرت پس از مدتی درد و رنج، در روز 28
ماه صفر سال 50 هجری به لقاء الله شتافت.
برادرش امام حسین علیه السلام، جنازه‌ی او را پس از تغسیل و نماز برای دفن به سوی مسجد و روضه پیامبر برد ولی سرانجام بر اثر ممانعت بنی‌امیه در بقیع به خاک سپرد.

ثواب عزاداری و گریه بر امام حسن

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم سال‌ها پیش از شهادت امام حسن فرموده بود : « هر کس بر حسن گریه کند، چشمش روزی که دیده‌ها کور می شوند (روزقیامت)، کور نمی شود و هرکس در مصیبت او اندوهگین شود، روزی که همه دلها اندوهگین است، غم و اندوهی ندارد. زیارت حسن مایه‌ی استواری قدم‌ها در قیامت است.»

شاگردان و یاران امام

نام بیش از 30 نفر از شاگردان و یاران آن حضرت در تاریخ ثبت شده است.

همسران امام

بررسی موضوع زنان امام حسن علیه السلام بسیار لازم است زیرا زشت‌ترین تهمتی که به حضرت از طرف دشمنان و دوستان نادان زده شده است، کثرت اغراق‌آمیز ازدواج‌ها و طلاق‌های اوست؛ تا جایی که برخی، تعداد همسران آن حضرت را 400 نفر گفته‌اند.

مجموعه زنانی که نام خود و پدرشان در تاریخ ثبت است و به عنوان همسر حضرت ذکر شده‌اند، صحیح یا ناصحیح، به ده نفر نمی‌رسد؛ و در حقیقت بنی‌امیه خواسته‌اند با تهمت لذت‌طلبی مفرط به آن حضرت، صلح او را به صورتی تحریف‌یافته تفسیر کنند.

فرزندان امام

کمترین عددی که درباره فرزندان حضرت نوشته‌اند 7 نفر و بیشترین عدد 23 نفر است. شیخ مفید ، فرزندان حضرت را 15 نفر می‌داند( هشت پسر و هفت دختر.)

از دختران حضرت 4 نفر و از پسرانش نیز 4 نفر صاحب فرزند شده اند. البته دو تن از پسران، فرزند پسر نیاوردند و به همین جهت نسل تمامی سادات حسنی به آن دو پسر دیگر که فرزند پسر آورده
اند
زید و حسن مثنّی) منتهی می‌گردد. در سلسله سادات حسنی، دانشمندان، سلاطین، محدّثان و انقلابیون متعددی وجود دارد.

نوشته شده در جمعه سیزدهم شهریور 1388ساعت 15:22 توسط زهرا حسن آبادی|


مسلمانان مختلف جهان و از جمله مسلمانان کشورهای اروپایی، برخی تقالید ماه مبارک رمضان را شبیه به دیگر مسلمانان جهان انجام می‌دهند و دسته‌ای عادات و رسومات مختص به خودشان است.

به گزارش شیعه آنلاین، شبکه خبری سازمان ملی جوانان طی سلسله گزارشی نگاهی گذرا به عادات و تقالید مسلمانان ۳ کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان انداخته است.


فرانسه: مسلمانان به ویژه قشر جوان مسلمان فرانسه بي‌صبرانه در انتظار فرا رسيدن ماه مبارک رمضان هستند چرا که بر اساس آمار منتشر شده 94 % از روزه داران فرانسوي را جوانان زير 30 سال اين کشور تشکيل مي‌دهند. بيش از 6 ميليون مسلمان فرانسوي همچون ديگر مسلمانان جهان در آستانه فرا رسيدن ماه مبارک رمضان با پختن شيريني هاي خاص و چراغاني کردن مساجد به استقبال اين ماه مبارک مي‌روند. در شرايطي که تا شروع ماه مبارک رمضان کمتر از يک هفته باقي مانده است، هنوز هيچ کس نمي داند که آغاز اين ماه الهي در فرانسه جمعه 21 اوت و يا شنبه 22 ماه اوت خواهد بود. اين در حالي است که هر ساله مسلمان فرانسه ماه مبارک رمضان را بر اساس بيانيه شوراي فرانسوي آيين اسلام در پاريس آغاز مي کنند. مقامات مسلمان اين شورا با ديدن هلال ماه مبارک رمضان، آغاز اين ماه الهي را از طريق رسانه ها به اطلاع مسلمان رسانده و اين اطلاعيه را بر سر درب ورودي مسجد بزرگ پاريس نيز نصب مي کنند.


پيش بيني تقريبي زمان شروع ماه مبارک رمضان در فرانسه از دو طريق صورت مي گيرد. يکي بر اساس محاسبات انجام شده از سوي دولت ترکيه و ديگري از طريق اطلاعات و محاسبات که در عربستان و مصر انجام مي شود. "عبدل وهاب بلکي" نماينده بخش مشاوره شوراي فرانسوي آيين اسلام ضمن ابراز خرسندي از آغاز ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: ماه رمضان فرصت خوبي براي دوري از گناهان و نزديک شدن به پروردگار است. آمار منتشر شده در فرانسه حاکي است که 88 درصد از مسلمانان اين کشور در ماه مبارک رمضان روزه مي‌گيرند كه 94درصد از آنان جوانان زير 30 سال هستند. از جمله برنامه هاي خاص ماه مبارک رمضان در فرانسه مي توان به ختم قرآن و نماز "تراويح" در مساجد اشاره کرد. اين درحالي است که هزينه انفاق و افطار در اين ماه الهي به‌ صورت مشاركت جمعي تامين شده و سازمان‌هاي اسلامي که در واقع حاميان و برنامه‌ريزان مساجد هستند، در تامين اين هزينه‌ها کمک مي کنند. در ماه‌ مبارک‌ رمضان‌ مسلمانان‌ فرانسه‌ علاوه‌ بر برپايي‌ نماز و روزه‌ و جلسات‌ ختم‌ قرآن‌، با ايجاد صندوق‌ كمک ‌هاي ‌خيريه‌ به ‌قشر مسلمانان ‌فرانسه‌ كمک‌ کرده و هدايايي نيز براي‌ كمک ‌به‌ خانواده‌ هاي‌ مسلمان‌ و گاه‌ حتي‌ خانواده‌هاي‌ نيازمند غيرمسلمان‌ تهيه مي کنند. اين درحالي است که غير مسلمانان همواره اين خصلت زيبا و منحصر به فرد اسلام و مسلمانان را مي ستايند.


                                      انگلیس: طي ماه رمضان، مسلمانان انگليس ضمن بهره‌گيري از فيوضات اين ماه مبارک تلاش مي‌کنند جامعه انگليس را با چهره واقعي اسلام آشنا کرده و برداشت‌هاي ناشي از تبليغات غرب مبني بر تعصب ديني مسلمانان ر ا از بين ببرند. مسلمانان انگليسي نيز همچون ساير مسلمانان جهان در ايام ماه مبارک رمضان اصول و قوانين ديني را مطابق آيين و رسوم خاص خود انجام داده و با تاثير پذيري از رسوم و سنت هاي فرهنگي و اجتماعي خود به استقبال اين ماه مي روند. رمضان امسال در انگليس از 21 آگوست آغاز خواهد شد و مسلمانان اين کشور سعي دارند ضمن بهره گيري از فيوضات اين ماه، جامعه انگليس را با چهره واقعي اسلام آشنا کرده و برداشت هاي ناشي از تبليغات غرب مبني بر تعصب ديني مسلمانان ر ا از بين ببرند.


 

پايبندي مسلمانان به واجبات ديني خود بويژه طي ماه مبارک رمضان بيانگر توجه و اهميت بسيار آن ها به اصول و قوانين دين خود بوده و فرهنگ اسلامي مي‌تواند نقش مهمي در آشناسازي مردم اديان مختلف انگليس با ماهيت و واقعيت‌هاي ماه رمضان ايفا کند. از اين رو مسلمانان انگليس سعي مي‌کنند ضمن پايبندي به قوانين و سنت‌هاي جامعه ميان فرائض ديني و قوانين اجتماعي نوعي توازن برقرار نموده و چهره زيباي اسلام را به درستي به همگان نشان دهند. فروشگاه‌هاي اسلامي در اين ماه با فانوس ها و پلاکاردهايي مخصوص ماه مبارک رمضان تزيين مي‌شوند. طي ماه مبارک رمضان در فروشگاه‌هاي اسلامي انگليس کالاها و مواد غذايي مورد نياز مسلمانان فراهم مي‌شود و اين فروشگاه ها با عرضه محصولات حلال، غير مسلمانان را نيز با اين مواد غذايي آشنا مي‌کنند. مسلمانان انگليس در ايام ماه مبارک رمضان با برپايي سفره افطار از نيازمندان غير مسلمانان نيز پذيرايي مي‌کنند. مسلمانان پس از افطار به اداي نماز مشغول مي‌شوند و به فعاليت هاي ديني چون برپايي سخنراني، درس‌هاي قرآني و ديني مي‌پردازند.
رستوران‌هاي عربي و اسلامي انگليس نيز در ماه رمضان با جديت به کار مي‌پردازند زيرا اکثر اين رستورانها هنگام نزديك شدن به ساعت افطار، مملو از روزه داران با تبعيت‌هاي مختلف هستند. برپايي جشنواره خريد ماه رمضان ار برنامه‌هاي ويژه اين ايام در انگليس است. اين جشنواره از 20 سپتامبر همزمان با عيد فطر گشايش يافته و به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت. در اين جشنواره تمامي اقلام و کالاهاي اسلامي مورد نياز مسلمانان اعم از خوراکي و پوشاک عرضه مي‌شود. بر اساس اين گزارش مسلمانان شرق لندن امسال در ماه مبارک رمضان طي برنامه‌اي ويژه به سيگاري‌هايي که قصد ترک سيگار را دارند، ياري مي‌رسانند. مقامات مسلمان انگليس معتقدند ماه مبارک رمضان زمينه بسيار خوبي براي ترک عادات بد و ناپسند از جمله استعمال سيگار است و مسلمانان با يک ماه روزه داري و خودداري از مصرف سيگار مي توانند خود را براي ترک اين عادت آماده کنند. مركز اسلامي انگليس در طول ماه رمضان با برنامه هاي متنوع فرهنگي و مذهبي همه روزه پذيراي صدها تن از مسلمانان روزه دار خواهد بود. مسلمانان انگليس با فرارسيدن عيد سعيد فطر به شادماني و سرور پرداخته و در کنار يکديگر نماز عيد فطر را به جماعت اقامه مي کنند.


                                آلمان: مسلمانان آلمان همانند مسلمانان تمامي نقاط جهان در انتظار حلول ماه مبارک رمضان بوده و جسم و روح خود را براي روزه داري و عبادت در اين ماه پر برکت آماده مي‌سازند. بيش از 4.3 ميليون مسلمان در آلمان زندگي مي‌کنند که اين جمعيت در شهر هاي مختلف همچون برلين و کلن اقامت گزيده اند. طي ماه رمضان، اکثر مسلمانان شهرهاي مختلف آلمان فرائض ديني اين ماه مبارک را در کنار هم انجام مي‌دهند. براي مثال مسلمانان شهر کلن در طول روز با حضور در مساجد شهر علاوه بر تلاوت قرآن و گوش فرا دادن به تفسير اين کتاب الهي توسط امام مسجد، هنگام اذان مغرب با حضور در کنار يکديگر پاي سفره افطار حاضر شده و پس از خواندن دعا و نيايش افطار مي کنند.


 


دکتر" اسماعيل آلتيناس" مدير مرکز اسلامي شهر کلن طي مصاحبه اي با پايگاه خبري arabia.pl در خصوص ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: ماه مبارک رمضان مهمترين ماه در باور مذهبي مسلمانان محسوب مي شود که مسلمانان آلمان نيز بي صبرانه منتظر فرا رسيدن اين ماه الهي هستند. وي در ادامه ضمن اشاره به مراسم ويژه ماه رمضان در مساجد کلن اظهار داشت: پيش از فرا رسيدن رمضان مسلمانان جسم و روح خود را براي ورود به اين ماه آماده مي کنند. در طول ماه نيز زنان و مردان در مساجد حاضر شده و به رو خواني قرآن کريم مي پردازند.


 


مدير مرکز اسلامي شهر کلن در ادامه به جنبه هاي اجتماعي اين ماه مبارک پرداخته و تاکيد کرد: يکي از بنيادي ترين جنبه هاي مثبت اين ماه مبارک براي مسلماناني که در کشورهاي غربي زندگي مي کنند تقويت حس اتحاد و همبستگي ميان آن هاست. روزه داري، پير و جوان، فقير و غني و سياه و سفيد را گرد هم مي آورد تا پيام اتحاد و يکپارچگي را به گوش تمامي جهانيان برساند. آلتيناس در ادامه سخنانش به اثرات دروني روزه داري اشاره کرده و تصريح کرد: روزه تمرين تقواست. احساس گرسنگي و تشنگي ياد کمک به فقيران و درماندگان جهان را در ذهن ما زنده مي کند. مدير مرکز اسلامي شهر کلن در پايان اظهار اميدواري کرد که امسال نيز همچون سال هاي پيش مسلمانان آلمان در کنار هم ماه مبارک رمضان را سپري و فرائض اين ماه پر برکت را هر چه با شکوه تر انجام دهند.


نوشته شده در سه شنبه دهم شهریور 1388ساعت 15:18 توسط زهرا حسن آبادی|

 

لبهايم خشكيده . بد جوري گر گرفته ام .امروز هم شلوغ است مثل هر روز.

از صبح تشنگي مثل آتش به جانم افتاده.

كاش مي شد امروز اين جا نباشم.

خانم كتابم...

خااااله سلام كلاس من ...

خانم اجازه ...

سالن دور سرم مي چرخد   ...كاش مي شد امروز...

خنكاي دستش را احساس مي كنم .محكم دستم را مي فشارد.صدايش لطيف است مثل آب. تشنه تر مي شوم.

خانم سلام خوششششش به حالت .كاش منم مي برديد. كم كم دارم ساب مي بينم.

نگاهش مي كنم كمرنگ لبخند مي زنم .

يلدا جان.چرا ؟ كجا گلم؟ چقدر نگاهش زلال است مثل آّب .

تشنه تر مي شوم.

ـ مهماني ديگه.

 ـ مهماني؟

 ـ آره ديگه . مهماني خدا.

خنك مي شوم. لبهايم پر مي شود از عطر باران. من مهمان خدا هستم.

                              خدايا لياقت بده تا ترك لبهام با نم لبخند تو سيراب بشه.

نوشته شده در چهارشنبه چهارم شهریور 1388ساعت 17:25 توسط زهرا حسن آبادی|

 

خبرگزاري فارس: رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق كه از مبارزان راه آزادي عراق از چنگ رژيم بعثي صدام، ديكتاتور معدوم عراق بود، پس از ماه‌ها بيماري سرانجام امروز دعوت حق را لبيك گفت.


به گزارش فارس، "سيد عبدالعزيز حكيم " (59 ساله) سرانجام پس از چند سال دست و پنجه نرم كردن با بيماري و مشكلات ريوي امروز در بيمارستاني در تهران، درگذشت.
مجلس اعلا در سال 1982 تاسيس شد و وي از سپتامبر 2003 بعد از شهادت برادرش محمد باقر حكيم در نجف به مقام رياست مجلس اعلاي اسلامي عراق انتخاب شد.
عبدالعزيز حكيم فرزند آيت‌الله "سيد محسن حكيم " مرجع شيعي بزرگ عراق است كه پدر وي نيز به همراه بردار خود "سيد باقر حكيم " از مخالفان رژيم صدام بود.
سيد عبدالعزيز حكيم داراي 9 برادر و چهار خواهر بود كه هفت برادر ايشان در مبارزه با رژيم بعث عراق به شهادت رسيدند. برداران وي همه از روحانيان عراق و برخي داراي اجتهاد و مرجعيت بودند.
سيد عبدالعزيز حكيم فرزند كوچك آيت‌الله سيد محسن حكيم شهريور سال 1382 و پس از شهادت سيد محمدباقر حكيم رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق در نجف اشرف به رياست مجلس اعلاي اسلامي عراق انتخاب شد.
وي در اوايل دهه 70 ميلادي به تحصيل علوم ديني پرداخت و دروس ديني خود را نزد برخي از علما از جمله "سيد محمود هاشمي شاهرودي "، "سيد عبدالصاحب حكيم " برادر خود و "آيت الله شهيد سيد محمد باقر حكيم " گذراند.
عبدالعزيز حكيم بعد از پايان دروس سطح در فقه و اصول، بحث خارج را از استاداني مانند شهيد سيد محمد باقر صدر و آيت‌الله خويي فرا گرفت و به نوشتن تقريرات درسي شهيد صدر اقدام كرد.
وي پس از شهادت سيد محمد باقر صدر وارد فعاليت‌هاي سياسي شد و پس از آن به مهاجرت به ايران مجبور شد. سيد عبدالعزيز حكيم پس از حضور در ايران راه مبارزه مسلحانه عليه رژيم صدام را براي رهايي ملت مظلوم عراق انتخاب كرد و در اين راستا نقشي موثر در ايجاد سازمان بدر شاخه نظامي مجلس اعلاي اسلامي عراق و مركز حقوق بشر عراق ايفا كرد.
وي كه پس از سقوط صدام به عراق بازگشت؛ در هماهنگي با ساير گروه‌هاي اسلامي عراق در اولين دور از مجلس ملي عراق پس از سقوط صدام ائتلاف يكپارچه عراق را با همكاري گروه‌هاي عمده اسلامي تشكيل داد كه داراي بيش از 130 نماينده در مجلس عراق بود.

نوشته شده در چهارشنبه چهارم شهریور 1388ساعت 15:3 توسط زهرا حسن آبادی|

سلام بر عباس که از جنس یاس است و خدای احساس

نوشته شده در دوشنبه پنجم مرداد 1388ساعت 0:39 توسط زهرا حسن آبادی|

میلاد با سعادت میوه ی دل بتول بر شما مبارک

نوشته شده در یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 0:27 توسط زهرا حسن آبادی|

امروز در مرکز صحنه از آموزگاران طرح کانون و مدرسه تجلیل شد.

 در این مراسم که با حضور  معلمان فعال و همکاران کانونی و جمعی از مسئولین شهرستان برگزار

شد.

حاج فرهاد رحیمی مدیر آموزش و پرورش شهرستان با مفید دانستن طرح کانون و مدرسه از مربیان

کانون تجلیل نموده و خواستار به کار بردن تجربیات آنان در برنامه های کلاسی مدارس شدند.

ایشان افزودند در سال ۸۸ بخشی از ساعت کار همکاران پرورشی به کار در مراکز کانون اختصاص خواهد یافت.

در پایان این مراسم نیز از معلمان و مدیران و سایر همکاران آموزش و پرورشی با هدایایی تجلیل شد.

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم تیر 1388ساعت 15:39 توسط زهرا حسن آبادی|

 

      مهدي آذريزدي که با «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» در خاطره ها ماندگار شده بود، صبح امروز درگذشت و به افسانه ها پيوست.   

      اين نويسنده‌ي توانا صبح پنج‌شنبه، 18 تيرماه در سن 87سالگي در بيمارستان آتيه‌ي تهران درگذشت.
آذريزدي که چندي پيش از يزد خود به کرج آمده بود و با فرزندخوانده خود زندگي مي کرد، پس از جراحي پا، به علت عفونت ريه و کهولت سن در بيمارستان بستري بود.
پيش از اين نيز آذريزدي دهم تيرماه به منظور ايجاد مجرايي از ناحيه‌ي گلو براي تنفس بهتر و کار گذاشتن دستگاه مخصوص براي تنفس، تحت عمل جراحي قرار گرفته بود.
       مهدي آذريزدي به گواه شناسنامه متولد سال 1301 بود. آثاري از جمله «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب»، «قصه‌هاي تازه از کتاب‌هاي کهن»، «گربه‌ي ناقلا»، «گربه‌ي تنبل»، «مثنوي» (براي بچه‌ها)، «مجموعه‌ي قصه‌هاي ساده» و تصحيح «مثنوي» مولوي (براي بزرگسالان) از اين نويسنده به يادگار مانده‌اند.

نوشته شده در پنجشنبه هجدهم تیر 1388ساعت 15:6 توسط زهرا حسن آبادی|

 

     برنامه ی سلام بر تابستان که زنگ آغاز کلاسهای تابستانی مرکز صحنه است هر سال با حضور اعضا. دختر این  مرکز  و  مادرانشان برگزار می گردد.

     این برنامه صبح امروز راس  ساعت  6 صبح از مقابل  مرکز صحنه به مقصد دربند به صورت یک پیاده روی صبح گاهی و با شعار سلام بر تابستان  با حضور بیش از   200 تن از مادران و دختران برگزار گردید .

 

نوشته شده در سه شنبه شانزدهم تیر 1388ساعت 15:46 توسط زهرا حسن آبادی|

 

برای درک روح تو چقدر کودکم هنوز

تو بی نهایتی و من چو ذره کوچکم هنوز

نوشته شده در یکشنبه چهاردهم تیر 1388ساعت 15:13 توسط زهرا حسن آبادی|

 

       این جشن که در روز ۱۴ تیر ماه و با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید نمایانگر ارادت مردم خون گرم صحنه بر استان ولایت است .

      در این جشن کلیپ ها و نماهنگ های ساخت اعضای نوجوان مرکز صحنه خوش درخشید و گروه موسیقی این مرکز هنر نمایی خود را به اوج رساند . لازم به توضیح است در این جشن بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر حضور داشتند.

نوشته شده در یکشنبه چهاردهم تیر 1388ساعت 14:58 توسط زهرا حسن آبادی|

 

 

 

میلاد امام جود و کرم  بر شما مبارک.

نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 22:39 توسط زهرا حسن آبادی|

 

به نام خدا . . .

      امروز ۱۰ خرداد ماه است و جشن بزرگ اولین پرواز.همه جمع شده ایم تا اولین پر گشودن پروانه هایمان را تماشا کنیم . دل توی دلمان نیست.یک سال بزرگ شده اند و روی شاخه های عمر ما مثل غنچه شکفته اند.

همه کاره ی برنامه خودشان هستند از مجری گرفته تا . . .

لوح های پایان دوره را که به دستشان می دهیم لبخند می زنند و اشک تا پشت پلک های ما می دود . لبخندشان توان سلامی دوباره را به جانمان می ریزد .

پرواز سهم همیشه بالهایشان باد .

سرود ميهن ما ايران

 

مسئولين شهرستان در مراسم

 

آقاي محمدي - معاون فرماندار

 

اهداي جوايز و لوح به بچه ها

 

 

نازنين سرمستي - مجري كوچولوي جشن

 

كار سفال بچه هاي پيش دبستاني

 

نمايشگاهي از آثار بچه هاي پيش دبستاني كانون

 

 

نوشته شده در یکشنبه دهم خرداد 1388ساعت 14:36 توسط زهرا حسن آبادی|

بر حاشیه ی برگ شقایق بنویسید

گل طاقت بین در و دیوار ندارد

نوشته شده در سه شنبه پنجم خرداد 1388ساعت 19:32 توسط زهرا حسن آبادی|

اولین دوره ی انیمیشن در کرمانشاه برگزار شد...

صبح امروز مرکز فرهنگسرا میزبان همکاران

شرکت کننده در  دوره ی آموزشی زیبا  و پر جاذبه انیمیشن  بود .

استاد این دوره روابط عمومی خوش ذوق و پرتلاش استان آقای

قسمتی بوده و دوره دو روز به طول خواهد انجامید.

نوشته شده در دوشنبه چهارم خرداد 1388ساعت 19:18 توسط زهرا حسن آبادی|

جشن بزرگ حماسه در صحنه

به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر قهرمان جشن بزرگی به

همت کانون پرورش فکری و بنیاد شهید برگزار شد.

در این برنامه که با حضور ۵۰۰ تن از مردم همیشه در صحنه ی صحنه و

در سالن اجتماعات مجتمع امام حسن برگزار گردید با اجرای برنامه

های متنوع یاد و خاطره ی آن همه رشادت گرامی داشته شد.

نوشته شده در یکشنبه سوم خرداد 1388ساعت 16:7 توسط زهرا حسن آبادی|

              آسمان جای قدم های تو را کم داشت...

عارف عالی قدر و مرجع ارزشمند شیعیان دیدار معشوق را لبیک گفت.

این اندوه جانسوز را به محضر حضرت حجت  روحی فدا

و تمام مقلدین این عالم بزرگ تسلیت می گوییم.

نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1388ساعت 21:16 توسط زهرا حسن آبادی|

افتتاح  سی و هشتمین جشنواره ی فیلم  رشد...

صبح امروز مرکز صحنه میزبان افتتاحیه ی جشنواره ی

فیلم رشد شد.

در این مراسم که با حضور مسئولین و تعدادی از دانش آموزان

برگزار گردید .

مدیریت آموزش و پرورش شهرستان حاج فرهاد رحیمی ضمن بیان

 

تاریخچه ی جشنواره . چهار موضوع پیش گیری از بلایای طبیعی.

پیش گیری از حوادث رانندگی .کار آفرینی و صرفه جویی

 در مصرف انرژی را محور جشنواره ی امسال عنوان نمودند.

لازم به ذکر است این جشنواره تا ۲۴ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

 

نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 19:38 توسط زهرا حسن آبادی|

           همراه با والدین تا جشن پایانی...

صبح امروز والدین اعضا پیش دبستانی مرکز صحنه در مرکز گرد آمدند

تا تصمیمات نهایی پیرامون جشن پایان دوره ی پیش دبستانی ها با

هم فکری آنان گرفته شود .

در این جلسه ضمن ارائه ی طرح های پیشنهادی مرکز والدین نیز با

پیشنهاد برنامه های عملی ما را در بستن جدول بر نامه ها یاری نمودند

لازم به توضیح است تاریخ این جشن با عنایت خداوند روز ۱۰خرداد

خواهد بود. 

 

نوشته شده در پنجشنبه هفدهم اردیبهشت 1388ساعت 19:41 توسط زهرا حسن آبادی|

تو آمدی بهار هم به شهر ما سرک کشید       به روی چهره ی زمین دوباره شا پرک کشید

این بخشی از سروده ای بود که کانونی ها امروز با آن حضور استاندار را به شهرشان

خوش آمد گفتند.

ساعت ۸ صبح امروز تعدادی از اعضا پیش دبستانی مرکز صحنه و یک عضو نوجوان

دختر این مرکز به همراه مسئولین شهرستان با دسته گلی زیبا به استقبال جناب آقای

مهندس غفوری استاندار محترم و همرا هانشان رفتند تا حضور همیشگی

 خود را در عرصه های مختلف اعلام نمایند.

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 10:47 توسط زهرا حسن آبادی|

             مرکز صحنه میزبان جشنواره ی فیلم رشد...

از نوزدهم اردی بهشت ماه سالن اجتماعات مر کز صحنه میزبان جشنواره ی فیلم رشد خواهد شد .

در این جشنواره که شش روز به طول خواهد انجامید حدود ۸۰ فیلم به نمایش در خواهد آمد .

لازم به توضیح است علاوه بر تایمهای اختصاص داده شده به دانش آموزان تایم ۱۸ تا ۲۰ هر روز

این جشنواره به خانواده ها اختصاص خواهد یافت.

نوشته شده در سه شنبه پانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 10:10 توسط زهرا حسن آبادی|

  هنوز عاشقم آن مهربان یکتا را         کسی که یاد به من داده بود الفبا را

 کسی که دستهایش از آسمان سخی تر

  چو می نواخت به بارانی از صدا مارا

نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 13:40 توسط زهرا حسن آبادی|

شرط اول قدم آن است .که عاشق باشی...

صبح امروزاولین جلسه ی مسئولین مراکز درسال ۸۸ در سالن  مرکز 

کتابخانه ی مجتمع بر گزار شد.

در این جلسه که به محوریت طرح اصلاح الگوی مصرف بر گزار گردید

مسئولین مراکز به ارائه ی طرح های پیشنهادی خود  پرداختند.

قبل از آغاز جلسه نیز مدیریت محترم استان با تذکر شرط اول عاشقی 

برای مربی ماندن براهمیت نقش کلیدی رفتار و افکار مربی و تاثیر آن

بر کودکان و نوجوانان تاکید نمودند

نوشته شده در پنجشنبه سوم اردیبهشت 1388ساعت 13:10 توسط زهرا حسن آبادی|

        خورشید هم دیگه تنها نیست .

آقای حاتمی همکار خوبمان نیز امروز با یک جعبه شیرینی اعلام کرد:

خورشید از تنهایی بیرون آمده.

برای این همکار توانا و همسر مهربانشان که پیوند بین دو استان

کرمانشاه و ایلام را از دوستی به خویشاوندی تبدیل کردند آرزوی

روزهای همیشه بهاری داریم.

نوشته شده در پنجشنبه سوم اردیبهشت 1388ساعت 12:59 توسط زهرا حسن آبادی|

در اولین روزهای سال کاری جدید مدیریت محترم  استان به همراه

آقایان حمیدی و قسمتی از مرکز بازدید نمودند .

در این دیدار آقای موزونی ضمن بازدید از مرکز به گفتگوی صمیمانه با

همکاران پرداختند.

آقای حمیدی نیز با بر رسی نیاز های مرکز قول هایی دادند که

امیدواریم  مثل همیشه محقق شود.

حضور این بزرگواران را به فال نیک گرفته و برایشان توفیق روز افزون

خواهانیم.

نوشته شده در چهارشنبه نوزدهم فروردین 1388ساعت 18:45 توسط زهرا حسن آبادی|

 

 

 

نو بهار است در آن کوش که خوشدل باشی

که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

نوشته شده در شنبه یکم فروردین 1388ساعت 18:18 توسط زهرا حسن آبادی|

امروز دومین جلسه ی مهارت های زندگی با حضور دکتر علی بکیان

از استادان روانشناسی در مرکز صحنه برگزار شد.

در این برنامه که والدین اعضا مرکز صحنه حضور داشتند پیرامون مسائل

تربیتی کودکان مطالب مهم و ارزنده ای ارائه گردید.هدف از برگزاری این

جلسات بالا بردن سطح آگاهی والدین نسبت به مسائل تربیتی

متناسب با دنیای امروز است.

نوشته شده در پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1387ساعت 19:10 توسط زهرا حسن آبادی|

 سلام بر تو که رحمت بی انتهای خدا بر زمینی

و بر فرزندت

که بخشنده ترین خاندان توست

نوشته شده در سه شنبه ششم اسفند 1387ساعت 11:46 توسط زهرا حسن آبادی|

دی روز با خون امروز با عشق

امروز ۲۰۰ دانش آموز صحنه ای با قلم عشق بلند ترین نقاشی انقلاب را خلق کردند

مو ضوع این نقاشی ۲۰۰ متری حماسه ی سبز بهمن سرخ بود و هدف آن پیمان دوباره با امام

 و شهیدان.این برنامه به همت  همکاران کانونی ودر ورزشگاه آزادی شهرستان با حضور فرماندار .

ریاست آموزش و پرورش  و سایر مسئولین برگزار گردید.

نوشته شده در شنبه نوزدهم بهمن 1387ساعت 15:38 توسط زهرا حسن آبادی|

 

هر عکس سند سرخ یک افتخار...

امروز مرکز صحنه پر شد از عطر دلنشین حماسه. افتتاح نمایشکاه عکس انقلاب نور

و هم زمان با آن برگزاری جشنواره ی ساخت پرچم  دو رویداد مهم و دلنشینی بود

که به میزبانی همکاران و اعضا این مرکز و با حضور مردم و مسئولین به وقوع پیوست.

نوشته شده در یکشنبه سیزدهم بهمن 1387ساعت 14:59 توسط زهرا حسن آبادی|

                                 کودکان و نوجوانان با سی امین طلوع آزادی هم صدا شدند

روز ۱۲ بهمن خیابان های شهر صحنه شاهد حضور بیش از ۷۰۰ دانش آموز شرکت کننده در

کار ناوال شادی بوددر  این برنامه که به همت کانون پرورش فکری برگزار شد کودکان پرچم به دست با امام و انقلاب میثاقی

دوباره بستند.

در این روز شرکت کنندگان  پرچم به دست کارناوال ابتدا در مقابل مرکز صحنه تجمع و سپس به سوی مسجد امام حرکت

نموده و با استقبال گرم امام جمعه و مسئولین مواجه شدند.

نوشته شده در شنبه دوازدهم بهمن 1387ساعت 14:25 توسط زهرا حسن آبادی|

   

لاله از گلوی سرخ  اصغر سیراب است...

سوگواره ی شیر خوارگان حسینی در روز ۱۵ دی ماه مصادف با هفتم

محرم به همت کانون پرورش فکری و آموزش و پرورش در حسینیه ی

امام شهرستان صحنه برگزار شد.در این مراسم بیش از هزار مادر

سوگوار کودکان خود را به نام سردار شش ماهه ی کربلا بیمه کردند.

در این مراسم حضور اعضا پیش دبستانی مرکز صحنه باپشانی بندهای

سبز متبرک به نام سالار شهیدان  معنویت معصومانه ای به مجلس

بخشیده بود.

نوشته شده در یکشنبه پانزدهم دی 1387ساعت 16:32 توسط زهرا حسن آبادی|

          مرکز صحنه میزبان دکتر محمد خانی شد

مرکز صحنه در روز 10دی ماه میزبان اولین همایش مشاوره ی تربیتی

والدین اعضا بود در این برنامه که از حضور دکتر محمد خانی از استادان 

روانشناسی و علم پرورش خلاقیت بهره برده شدوالدین به

طرح مسائل مربوط به فرزندان خود پرداخته و پاسخ پرسش های خود را

از ایشان دریافت نمودند.

نوشته شده در سه شنبه دهم دی 1387ساعت 16:0 توسط زهرا حسن آبادی|

 

   یلدا مبارک

نوشته شده در شنبه سی ام آذر 1387ساعت 14:47 توسط زهرا حسن آبادی|

            و باز هم درخششی نو از کانونی ها

مردم هنر مند و هنر دوست صحنه در روز پنج شنبه ۲۸/۹/۱۳۸۷

شاهد بر پایی اولین جشن فرهنگ و هنر صحنه بودند .در این برنامه که

به همت انجمن فرهنگی هنری زاگرس برپا شد مربیان و اعضا مرکز

صحنه خوش درخشیدند.در بخش ادبی این جشن  زهرا حسن آبادی

مربی . رسول عظیمی و هادی هادی کامران از اعضا پرتوان مرکز موفق

به دریافت لوح تقدیر و سکه شدند.همچنین در بخش موثرین فرهنگی نیز

نام مرتضی حاتمی نیکو درخشیده و از ایشان نیز با لوح تقدیر و سکه ی

طلا تقدیر شد.

نوشته شده در شنبه سی ام آذر 1387ساعت 13:47 توسط زهرا حسن آبادی|

 

اسم قربان که می آید یاد امتحان می افتیم یاد حاضر شدن سر جلسه

یاد...

اما این امتحان فرق می کرد با همه ی امتحا ن ها. بزرگ بود آنقدر بزرگ

که هنوز هم از شنیدنش پشت زمین می لرزد.

برگه ی امتحان گلوی سپید فرزند بود و چاقوی تیز .قلمی با مرکب خون

موضوع امتحان دل بریدن از هر چه که رنگ تعلق دارد...

از هرچه به جز او...

سوال را ابلیس طرح کرده اما انگار فراموش کرده تصحیح کننده ی این

برگه مهربان ترین مهربانان است و درست لحظه ی آخر یک تقلب می

فرستد از جنس رحمت.رحمتی که فقط از او بر می آید وبس...

عید قربان عید اعلام کارنامه قبول بندگی مبارک.

نوشته شده در یکشنبه هفدهم آذر 1387ساعت 14:47 توسط زهرا حسن آبادی|

چند روزی است که برق شادی را می شود از نگاه کانونی ها خواند

چرایش را تقریبا همه می دانند.

بعد از رفتن آقای اسد بیگی دغدغه ی جانشینی ایشان و اینکه چه

کسی میخواهد پدر خانواده ی کانون در استان کرمانشاه باشد در دل

کانونی ها بد جوری رخنه کرده بود اما به لطف خدا و توجه معاونت

محترم فرهنگی چهره ای آشنا و مهربان  برای این مسئولیت بزگ

وحساس انتخاب شد کسی که از جنس خود ماست همدل و همراه.

نفسش هنوز از عطر دلنشین کودکی پر است .او را همه خوب می

شناسند آقای رضا موزونی.این انتخاب را به ایشان و این شادی را به

خانواده ی همدل کانون تبریک می گوییم.

 

 

نوشته شده در یکشنبه هفدهم آذر 1387ساعت 14:28 توسط زهرا حسن آبادی|

خبر ناگهانی بود و تکاندهنده...

 و یکباره پاییز را با تمام وجودمان حس کردیم . باورش دشوار بود

دشوار تر از هر باوری...

چند وقتی می شد ندیده بودیمش  اما لبخند تلخ مادرش را چند

 جمله ی تلخ تر کامل کرد: آتوسا دیگر نمی تواند راه برود.

مدرسه؟

 :برای مدرسه بردن بغلش می کنم.

و امروز باور کردیم آسمان در  آغوش حتی اگر به وسعت

آغوشی مادرانه باشد جا نمی شود.

آتوسای کوچک ما با آن پیکر نحیف و شکننده دلی داشت به بزرگی

بزرگترین اقیانوس ها.و پشتکاری برای دست یافتن به بلند ترین قله ها .

اما شايد درد هاي بزرگ به روحش چنان بزرگي بخشيده بود كه جسم

كوچكش تاب همراهيش را نداشت و همين بهانه ي كوچ پرستوي

كوچكمان شد. يادش هميشه زنده و تصوير خنده هايش در قاب

شكسته ي دلمان پاينده.

 

نوشته شده در یکشنبه دوازدهم آبان 1387ساعت 11:26 توسط زهرا حسن آبادی|

 

اولین جلسه ی انجمن اولیا و مربیان پیش دبستانی در مر کز صحنه برگزار شد.

در این جلسه که با حضور مدیریت کانون های استان آقای موزونی و فرماندار جدید صحنه آقای دهنوی برگزار شد نقاط ضعف و قوت کلاس های پیش دبستانی در این مرکز مورد بررسی قرار گرفت.در این جلسه آقای دهنوی ضمن بر شمردن نکات مزایای کانون بر دیگر مراکز خواستار همفکری بیشتر اولیا و مربیان شد.

عكسهاي مربوط به اين خبر به زودي ارائه خواهد شد.

نوشته شده در پنجشنبه دوم آبان 1387ساعت 14:40 توسط زهرا حسن آبادی|

یک ماه دست و دلمان را سپردیم به خودش گفتیم: بگذار برای یک ماه

هم که شده از دست لیز خوردن های پیاپی در امان باشیم.بگذار برای

یک ماه هم شده از دست چاله چوله های دنیا که دست پلید عمله

بنا های شیطان توی خیابان های اصلی و فر عی زندگیمان می کند در

امان باشیم و خداییش هم شد حالا زیاد و کمش پای روحمان و درصد

زد و بندش  با ...بماند.

اما امروز وقتی خدا گفت:مهمونی تموم برگردید سر زندگیتون

راستش دلم یه هو ریخت پایین .نکنه دوباره... هنوز جای کبودی های

روحم خوب نشده...

خدا لبخند زد گفت: آهای پس توی یک ماه مهمونی

چی یاد گرفتی ؟نترس.

توی همه ی سحر ها و افطار هایی که با هم قدم می زدیم راه و چاه

یادت دادم پس دیگه ترس نداره . تازه واکسن خویشتن داری و بزرگی که

به روحت تزریق شده هم هست .دیگه چی می گی؟

...

خدایا ممنونم ازت به خاطر تمام بودن های بی دریغت .کمک کن دست

دلم را همیشه در مهربانی دستت احساس کنم...

 

نوشته شده در چهارشنبه دهم مهر 1387ساعت 13:13 توسط زهرا حسن آبادی|


آخرين مطالب
» جشن بزرگ انقلاب با همکاری دبستان شهید ترکاشوند
» سلام بهمن سر بلند. سلام لاله های سرخ ...
» نونهالان حسینی در صحنه
»
» بگذار کودک بمانم...
» دیدار با دکتر عباس آبادی فرماندار صحنه
» فروغ در کانون
» روز جهانی کودک در صحنه
» جهاد دیروز ، جهاد امروز(هفته ی دفاع مقدس)
» آثار سفال اعضا( این هفته باران حیدری)
Design By : Pars Skin